Melasa dla krów mlecznych

Odpowiednie żywienie zwierząt hodowlanych odgrywa istotną rolę w całym procesie wzrostu i rozwoju zwierząt. Dzięki temu hodowcy potrafią uzyskać szybszy czas przyrostu zwiększając tym samym swoje dochody. Pamiętać należy że korzystać warto wyłączeni z najlepszych jakościowo produktów które nie mają efektów ubocznych i w żaden sposób narażają naszych zwierząt.

Kiedy warto stosować?

Na pewno większość hodowców może się zastanawiać dlaczego melasa buraczana jest wybierana w konkretnych przypadkach i posiada pewne grono zwolenników. Otóż jej główną zaletą jest fakt iż znakomicie poprawia smakowitość paszy co sprawia że zwierzęta z przyjemnością zjadają przygotowaną przez nas paszę. Często możemy obserwować zbyt mały apetyt wśród naszych zwierząt dlatego inwestycja w tego rodzaju dodatek będzie wyśmienitą opcją.
Oczywiście jak w każdym przypadku musimy pamiętać o proporcjach które muszą być przestrzegane zgodnie z zaleceniami specjalistów. Według wieloletnich badań melasa buraczana ma właściwości podobne do cukru co sprawia że jest swego rodzaju słodzikiem dla paszy dla zwierząt. Dzięki słodkości którą nam zapewnia możemy bardziej zachęcić nasze zwierzęta do jedzenie. Przed zastosowaniem pamiętajmy że melasa musi zostać rozcieńczona z wodą której stosunek powinien być 1:4, następnym krokiem po rozcieńczeniu będzie polewanie ją paszy która zostanie następnie podana do skarmienia.

Musisz to wiedzieć…

Brak konkretnej wiedzy może prowadzić do wielu problemów nawet w tak banalnym przypadku jak melasa buraczana która z pozoru bywa wyłącznie bezpieczna. Jako hodowcy musimy pamiętać że pod żadnym pozorem nie powinno się jej podawać małym cielętom gdyż wywoła ona u nich biegunkę która nie jest przecież pożądana. Kolejnym bardzo ważnym aspektem jest nie podawanie jej krowom które spodziewają się porodu bądź są bardzo wysuszone. A nadmiar soli potasowych które są zawarte w melasie powodują zapalenia nerek wraz z nadmiernym oddawaniem moczu.
Reasumując jest ona stosowana głównie w żywieniu krów mlecznych co sprzyja produkcji zwiększonych ilości mleka o nie zmiennych właściwościach. Ponad to stanowić może doskonałe źródło energii oraz znakomicie wpływa na poprawę apetytu.
Co ciekawe nie wszyscy hodowcy są jej zwolennikami jednak posiada ona swoje grono odbiorców którzy na co dzień korzystają z jej znakomitych właściwości może nie pod kątem składników odżywczych ale przede wszystkim pod kątem poprawiania smaku głównej paszy.

Jak często można ją stosować?

Niestety nawet w jej przypadku są ustalone pewne limity których nie warto zmieniać jednocześnie je zwiększając. Według zaleceń specjalistów dawkowanie melassy dla bydła powinno odbywać się w ilościach do 2kg na dzień w przypadku krów mlecznych oraz nie więcej jak do 0,5kg w przypadku krów zasuszonych oraz cieląt i jałówek. Posiadając tą minimalną wiedzę można bez większych obaw stosować ten dodatek do paszy. Warto zwrócić uwagę na jej cenę która nie jest duża co zdecydowanie zachęca do jej zakupu.